Męskie mokasyny – obowiązkowy element męskiej garderoby

modny mezczyzna

Mokasyny są jednymi z najpopularniejszych butów męskich. Są to buty, które najchętniej ubierane są w sezonie wiosenno-letnim. Stanowią idealne połączenie elegancji i codziennej wygody. W zależności od stylu oraz materiału użytego do ich produkcji mogą mieć mniej lub bardziej formalny charakter i mogą być wykorzystane nawet do oficjalnych stylizacji. Czym charakteryzują się mokasyny i jakie wybrać do eleganckiej, a do jakie do codziennej stylizacji?

Jak wyglądają mokasyny?

Mokasyny to buty, które wywodzą się z tradycyjnego obuwia noszonego przez Indian Ameryki Północnej. Buty te były wykonywane początkowo ze skór takich zwierząt jak jelenie, łosie czy wapiti oraz bizona amerykańskiego. Pierwsze tego rodzaju buty były wykonane z jednego kawałka odpowiednio zszytego kawałka skóry. Z czasem pojawiły się buty o twardej zelówce, które szybko przejęli osadnicy pochodzący z Europy.

To właśnie ten drugi model butów stał się inspiracją dla współczesnych mokasynów. Obecnie produkuje się je najczęściej z miękkiej skóry. Są to buty niskie, nie posiadające sznurowania.

W Polsce często mokasynami nazywa się również inny typ obuwia wsuwanego na stopę, mianowicie loefersy. Jednak są to zupełnie różne typy obuwia. Pierwowzorem dla loafersów były buty norweskie. Od mokasynów odróżnia je również sposób przygotowania cholewki – w mokasynach wykonana jest z jednego kawałka skóry, w loafersach z dwóch różnych kawałków skóry.

Czytaj także  Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Jakie mokasyny można znaleźć w sklepach?

Jak to zostało już wspomniane mokasyny dostępne są w różnych wzorach, które można dopasować do konkretnej stylizacji, a nawet trybu życia. Do najpopularniejszych modeli tych butów należą:

mokasyny dla kierowców – ich nazwa pochodzi od angielskich słów driving mocs. Są to podstawowe modele mokasynów wzorowane na obuwiu Indian Ameryki Północnej. Ich konstrukcja jest bardzo prosta. Są to buty lekkie, które zapewniają wygodę oraz pozwalają się poruszać bardzo cicho. Tego rodzaju buty w klasyfikacji formalności obuwia plasują się między klasycznymi mokasynami z frędzlami oraz butami żeglarskimi. Dobrze prezentują się z letnimi garniturami o sportowym kroju. Można je również ubierać do chinosów i jeansów;

penny loafers – to mokasyny na cienkiej podeszwie wykonanej ze skóry oraz o niewielkim obcasie. Cholewka jest wyposażona w charakterystyczne otwory, w które kiedyś były wkładane monety jednopensowe. Właśnie od tych otworów pochodzi nazwa tych butów. Potocznie mówi się nawet na nie pensówki. Tego rodzaju mokasyny można ubrać do mniej formalnych garniturów z lnu i wełny.  Dobrze komponują się również z ubraniami sztruksowymi i tweedowymi;

tassel loafers – są bardziej smuklejsze od pensówek i nie posiadają charakterystycznego przeszycia. Są mniej formalne od wyżej wymienionych butów. Przez jakiś czas zapomniane, wracają obecnie do łask;

Czytaj także  Jak wybrać dobrą szczoteczkę do zębów?

mokasyny żeglarskie – są to buty stworzone z myślą o miłośnikach żeglarstwa. Chętnie po nie sięgają osoby posiadające żaglówki oraz jachty, coraz częściej można zobaczyć je również w codziennych stylizacjach miejskich.

Jak nosić mokasyny?

Wielu specjalistów zajmujących się modą wskazuje na to, że mokasyny należy nosić na golą stopę, a prawdziwym faux pas jest ich nałożenie na skarpety. Jednak wskazuje się, że to czy zakładać skarpety czy nie zależy przede wszystkim od formalności stroju oraz aury panującej na zewnątrz.