Jak wybrać dobrą szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę do zębów warto wymieniać kilka razy na rok. Jednak nie wolno robić tego pochopnie i w sposób przypadkowy. Podczas kupna szczoteczki należy kierować się stanem swoich dziąseł oraz zębów. Jak zatem dokonać dobrego zakupu? O czym należy w tym przypadku pamiętać?

Szczoteczki tradycyjne

Na rynku obecnie spotkać można trzy podstawowe typy szczoteczek do zębów – tradycyjne, a więc manualne, soniczne i elektryczne. Szczoteczki tradycyjne cieszą się wciąż największą popularnością. Podzielić je można na szczoteczki zwykłe – pęczkowe i wielopęczkowe oraz specjalistyczne np. ortodontyczne.
Szczoteczka manualna nie wymaga źródła zasilania i jest bardzo prosto zbudowana. Czyszczenie przy jej pomocy odbywa się dzięki odpowiednim ruchom ręki. Do wyboru są przy tym szczoteczki o włosiu miękkim, średnim oraz twardym.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczka elektryczna pozwala na dokładniejsze usuwanie z zębów płytki bakteryjnej. Nowoczesne modele poza systemem ruchów oscylacyjnych posiadają również i system ruchów góra-dół. Szczoteczki elektryczne cieszą się coraz większą popularnością, ale trzeba je użytkować w odpowiedni sposób. Nieodpowiednio ustawione mogą bowiem spowodować nawet uszkodzenie dziąseł. Szczoteczki tego typu są nieco droższe niż klasyczne, ale za to posłużyć mogą przez wiele lat. Trzeba tylko pamiętać o regularnej wymianie głowic.
Szczoteczka elektryczna w praktyce pozwala znacznie skrócić czas szczotkowania zębów. Poza tym uważana jest ona za dokładniejszą niż szczoteczka tradycyjna. Pozwala na skuteczne usunięcie płytki nazębnej z kieszeni dziąsłowych czy przestrzeni międzyzębowych.

Czytaj także  Męskie mokasyny – obowiązkowy element męskiej garderoby

Szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne to ostatni rodzaj szczoteczek do zębów. Zalicza się je do grupy szczoteczek elektrycznych. Są one przeznaczone dla osób, które na co dzień borykają się z problemem krwawiących dziąseł w czasie szczotkowania zębów i nie tylko. Szczoteczki soniczne są pod względem budowy bardzo zaawansowane. Do pracy wykorzystują działanie ultradźwięków. Dzięki temu szczotkowanie taką szczoteczką jest bardzo precyzyjne.
Generowane przez szczoteczki soniczne fale dźwiękowe, rozchodzą się w ludzkiej ślinie i wodzie, które znajdują się w jamie ustnej. Tworzą tym samym wiele bąbelków i docierają nawet do najtrudniej dostępnych miejsc.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Okazuje się, że wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów jest o wiele trudniejszy niż się wielu osobom wydaje. Tymczasem należy pamiętać o tym, że codzienne mycie zębów i pielęgnacja jamy ustnej to krok na drodze do osiągnięcia zdrowego i pięknego uśmiechu. Szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną, soniczną bądź manualną zawsze trzeba przy tym łączyć z regularnymi wizytamu w gabinecie stomatologicznym czy badaniami kontrolnymi stanu jamy ustnej. Jest to niezwykle istotne dla osób w każdym wieku, bo o zęby należy dbać przez cały czas bez względu na okoliczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *