Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

zęby

Zęby wyrastają idealnie białe, ale przez lata tracą swój blask i stają się żółte. Nie wygląda to estetycznie, więc decydujemy się na zabieg wybielania zębów. W aptekach znajdziemy kosmetyki specjalistyczne, które pomogą uporać się z tym problemem. Co naprawdę działa? I czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Dlaczego zęby przestają być białe? Czy samodzielnie przeprowadzić zabieg wybielania zębów?

Przebarwienia i osad nazębny pojawiają się najczęściej u osób pijących kawę, herbatę i soki owocowe. Trzeba także usuwać kamień nazębny, czyli zmineralizowaną warstwę płytki nazębnej, będącą bezbarwną warstwą bakterii i węglowodanów. Pod wpływem barwiących płynów porowata warstwa płytki nazębnej ulega przebarwieniu, tworząc ciemniejsze obwódki przy powierzchni dziąseł. Jeśli o to nie zadbamy, wybielanie zębów nie będzie skuteczne. Możemy sami spróbować nadać zębom biały kolor. Pasty wybielające pomogą usunąć plamy tylko na powierzchni i nie zawierają wybielaczy. W związku z tym mogą rozjaśnić zęby o jeden odcień. Silniejsze działanie mają żele wybielające, które nakłada się na powierzchnię zęba za pomocą małego pędzelka. Stosuje się go 2 razy dziennie przez 14 dni. Pierwsze rezultaty widać już po kilku dniach, a ostateczne efekty zobaczymy po około 4 miesiącach. Paski są bardzo cienkie i po nałożeniu prawie ich nie widać, więc nie utrudnią nam codziennego funkcjonowania. Popularny jest także tackowy sposób wybielania zębów, który opiera się na środkach dostępnych bez recepty. Tacę nosi się przez jakiś czas, zwykle kilka godzin w ciągu dnia lub w nocy przez około 4 tygodnie.

Czytaj także  Męskie mokasyny – obowiązkowy element męskiej garderoby
wybielanie zębów
Paski wybielające do zębów https://www.aptekagemini.pl/category/higiena-jamy-ustnej-preparaty-do-wybielania-zebow/

Czy wybielanie zębów laserem jest najskuteczniejsze? A czy jest bezpieczne?

Spektakularne efekty w zakresie wybielania zębów daje wybielanie laserem, z którego możemy skorzystać w gabinecie dentystycznym. Stomatolog nakłada na zęby preparat wybielający, który, pod wpływem naświetlania, usuwa przebarwienia ze szkliwa zęba. Żel przenika przez szkliwo i dostaje się do zębiny, a przebarwienia stają się dużo mniejsze. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się około 2 lata, a wzmocnią go kosmetyki specjalistyczne. Musimy pamiętać, że przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe w przypadku zębów mlecznych, odradza się również wybielania zębów stałych u osób bardzo młodych. Kobiety w ciąży także są zmuszone do odłożenia zabiegu w czasie, gdyż nie ma wystarczającego udokumentowania działania preparatów stosowanych przy wybielaniu zębów. Wybielanie nie jest też wskazane u osób z nadwrażliwością zębów oraz u osób z obnażeniem szyjek zębowych (ryzyko nasilenia bólów), a także w przypadku uczuleń, rozległej próchnicy czy nieszczelnych wypełnień. Jeśli lekarz dentysta stwierdzi, że kwalifikujemy się do zabiegu, przejdziemy odpowiednie zabiegi przygotowawcze. Zęby przed wybielaniem trzeba oczyścić z osadu lub kamienia oraz je wyleczyć.

Zanim udamy się do stomatologa na zabieg wybielania zębów laserem, skorzystajmy z kosmetyków dostępnych w aptekach i specjalistycznych sklepach. Pasty i paski wybielając pomogą wybielić zęby jeśli mamy delikatne przebarwienia. Wszystkie przeprowadzane zabiegi są bezpieczne, a specjalista odradzi je, jeśli nie ma pewności co do ich skuteczności czy bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *