Jaki krawat wybrać do garnituru?

Krawat jedwabny żakardowy. Źródło: http://vistula.pl/akcesoria-krawaty.

Kupno odpowiedniego garnituru to połowa sukcesu. Liczą się też stosowne dodatki idealnie pasujące do garnituru. Najważniejszy jest oczywiście krawat. Jednak, jak wśród tak wielu wzorów, kolorów i krojów wybrać najlepszy?

Krawat do garnituru – jaki materiał wybrać?

Najlepsze pod względem gatunkowym są krawaty wykonane z jedwabiu. Są lekkie i niezwykle wytrzymałe. Jedwab dobrze się układa, a nadrukowane na niego wzory są wyraziste i nie spierają się. Często producenci krawatów, aby obniżyć koszty produkcji do wykonania poszewki i wypełnienia krawatów używają tańszych materiałów takich jak wełna czy fizelina. Warto zwrócić uwagę, czy krawat ma oznaczenie seven-fold. Oznacza to, że wykonany jest z jednego kawałka materiału złożonego siedmiokrotnie. Są to jedne z najlepszych krawatów.

Krawaty szyte są również z takich materiałów jak:

 • wełna – najczęściej spotyka się krawaty tweedowe. Najlepiej sprawdzą się w zestawieniu z marynarkami wykonanymi ze sztruksu i tweedu. Nie należy ich łączyć z lekkimi, letnimi marynarkami;
 • skóra – skórzane krawaty mają najczęściej niestandardową szerokość. Doskonale sprawdzają się w połączeniu ze sportowymi marynarkami;
 • len – doskonały materiał na krawaty pasujące do letnich marynarek. Wadą tego materiału jest to, że jest mało odporny na zagniecenia;
 • materiały syntetyczne – najczęściej do produkcji krawatów wykorzystuje się poliester. Charakteryzują się połyskiem i odpornością na zagniecenia.
Czytaj także  Smoking – kiedy jest w dobrym tonie?

Jak sprawdzić jakość krawatu?

Jest kilka sposobów, aby określić jakość krawatu, nawet jeśli nie zna się na rodzajach materiałów:

 • jeżeli materiał przy zginaniu wydaje ciche „skrzypienie” oznacza to, że krawat jest wykonany z materiałów syntetycznych;
 • jeżeli krawat nie zgina się i nie marszczy po tym, jak opuści się go w dół oznacza to, że jest dobrej jakości;
 • poszewka w krawacie nie może się marszczyć przy szwach;
 • krawaty wysokiej jakości mają specjalną szlufkę na przełożenie luźnego końca, w tańszych modelach tę rolę spełnia metka naszyta na krawat.
Krawat jedwabny żakardowy. Źródło: http://vistula.pl/akcesoria-krawaty.
Krawat jedwabny żakardowy. Źródło: http://vistula.pl/akcesoria-krawaty.

Jakie wymiary powinien mieć krawat?

Krawaty zazwyczaj mają długość od 145 do 152 cm. Dobierając krawat dla siebie warto pamiętać o tym, że krawat o idealnej długości powinien sięgać maksymalnie do górnej krawędzi paska od spodni. Jeżeli chodzi o szerokość, to standardowe krawaty mają szerokość od 8 do 8,5 cm. Krawaty o takiej szerokości pasują praktycznie do każdej stylizacji. Na rynku dostępne są również krawaty o niestandardowych szerokościach. Wąskie przeznaczone są dla mężczyzn szczupłych. Najlepiej łączyć je z marynarkami sportowymi. Z kolei szersze dla mężczyzn o bardziej tęgiej sylwetce. Przy wyborze szerokości krawata warto też zwrócić uwagę na szerokość klap marynarki.

Czytaj także  Szycie koszul na miarę

Jaki kolor krawata wybrać?

Zestawień kolorystycznych garnitur – krawat jest naprawdę wiele. Można wybierać krawat w takim samym odcieniu, jak garnitur lub w tej samej tonacji kolorystycznej. Coraz bardziej popularne stają się również zestawienia kontrastowe. Do najpopularniejszych zestawień kolorystycznych należą:

 • do garniturów czarnych i szarych można dobrać krawat praktycznie w każdym kolorze;
 • do garniturów beżowych i brązowych najlepiej wybierać ciepłe kolory, z kolei lepiej unikać barw zimnych takich jak niebieski, róż czy fiolet;
 • do garnituru granatowego najlepiej pasują stonowane kolory, w tym przypadku lepiej unikać takich barw jak pomarańcz czy żółty.

Jaki wzór na krawacie?

Najbardziej uniwersalne są krawaty gładkie – bez żadnych ozdobnych faktur czy wzorów. Dobierając wzór na krawacie trzeba pamiętać o tym, na jaką okazję go się ubiera. Na wieczorne spotkania czy biznesowe rozmowy najlepiej wybrać krawaty we wzory takie jak paski czy kratka. Warto, aby były one w neutralnych kolorach. Przy mniej oficjalnych spotkaniach można pozwolić sobie na bardziej awangardowy wzór na krawacie np. reprodukcję dzieła sztuki czy motyw ze zwierzętami.