Jak dobrać skarpetki do stroju?

kontrastowe skarpetki

Skarpety to element ubioru, który zawsze pozostaje częściowo widoczny. Stanowią one dopełnienie stylizacji, a źle dobrane mogą ją skutecznie popsuć. Jak odpowiednio dobrać skarpetki do stroju, by stanowiły jego idealne dopełnienie, a nie odstraszały? Jakie są najważniejsze zasady?

Jak dobrać kolor skarpet do stroju?

Istnieją dwie równie ważne klasyczne zasady doboru skarpet. Każda z nich jest oczywiście poprawna, stąd też bardzo często dobór skarpetek do koloru spodni, czy butów jest bardzo trudny. Zgodnie z pierwszą zasadą skarpetki należy dobierać do spodni. Kolor skarpetek powinien być taki sam, jak spodni lub nieco ciemniejszy. Natomiast druga zasada mówi o tym, że skarpetki muszą być tak ciemne jak buty, ale jednocześnie nie mogą zbyt mocno kontrastować z barwą spodni. Zdecydowanie najlepiej wyglądają skarpetki dobrane zgodnie z regułą pierwszą, ponieważ dzięki zbliżonemu kolorowi obu części garderoby, linia nóg optycznie wydłuża się. Oczywiście nie oznacza to, że każdą z tych zasad trzeba koniecznie stosować. Bardzo ciekawym pomysłem jest dobór koloru skarpet do innego elementu stroju, np. do koszuli, krawata, swetra czy poszetki. Daje to harmonijny, ale nie nudny zestaw, a stylizacja tworzy spójną całość. Można również zaryzykować i postawić na skarpetki w kontrastowym kolorze, co z pewnością pozwoli wyróżnić się z tłumu.

Czytaj także  Portfel do 100 zł

Jak wybrać materiał i długość skarpet?

Wybierając skarpety warto pamiętać zachowaniu kolejnej ważnej zasady, zgodnie z którą zbyt duża różnica w grubości poszczególnych części stroju nie wygląda dobrze. Oznacza to, że np. do eleganckiego garnituru najlepiej pasują cienkie skarpety z jedwabiu lub cienkiej bawełny merceryzowanej, natomiast do sztruksów będą pasować skarpety wełniane i bawełniane o wyższej gramaturze.

Równie ważna jak gramatura materiału jest długość skarpet. Klasyczne skarpetki muszą być na tyle długie, aby nie odsłaniały nawet fragmentu łydki i to nawet w pozycji siedzącej. Jest to zasada, która obowiązuje o każdej porze roku. Minimalna długość klasycznych skarpetek to połowa łydki. Znakomicie sprawdzają się podkolanówki, które gwarantują, że łydka będzie zasłonięta nawet w spodniach z nieco krótszymi nogawkami.

Jakie skarpetki nosić latem?

Lato to pora roku, kiedy do większości stylizacji nie powinno się w ogóle zakładać skarpet. Dopuszczalne są wyłącznie takie, których nie widać z buta, czyli po prostu stopki. Znakomicie sprawdzają się one w połączeniu z butami żeglarskimi, espadrylami, mokasynami i tenisówkami. Oczywiście wcale nie oznacza to, że latem trzeba nosić wyłącznie stopki lub chodzić na bose nogi. Wyjątkiem są letnie garnitury biznesowe, do których można założyć klasyczne mokasyny oraz cienkie skarpetki. Do jakich stylizacji nie można zakładać widocznych skarpetek? Na pewno do wszelkich strojów z szortami. Jeśli zaś chodzi o długie spodnie to brak skarpetek najlepiej wygląda z wąską i krótką nogawką. W przypadku spodni casualowych, warto nieco podwinąć nogawkę i odsłonić kostkę, dzięki czemu brak skarpet wygląda bardzo naturalnie.

Czytaj także  Szycie koszul na miarę

Jaką fakturę skarpet wybrać?

Najbardziej klasyczne są skarpety z gładkiej tkaniny jednokolorowej. Idealnie pasują one do garniturów wieczorowych. Do strojów mniej formalnych można wybrać skarpety z ciekawą fakturą, np. w romby, groszki, czy paski. Ciekawie wyglądają też skarpety jednokolorowe z tłoczonymi prążkami.