Stylowe okulary słoneczne – jak je wybrać?

stylowe okulary słoneczne

Okulary przeciwsłoneczne latem, lub na śniegu są niezbędnym elementem, który chroni nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni  UVA i UVB. Ponadto, są również ciekawym dodatkiem do stroju. Obecnie kupienie takich okularów jest bardzo proste. Można je nabyć  w renomowanych zakładach optycznych oraz na zwykłych bazarach. Czy jednak zawsze są one tak samo skuteczne?

Jakie są rodzaje okularów?

W zależności od zastosowanego filtra wyróżnia się kilka rodzajów okularów przeciwsłonecznych. Najpopularniejsze są takie, z podstawowym filtrem UV, który chroni oczy przed promieniami UVA, UVB i UVC, w warunkach równomiernego nasłonecznienia. Kolejny rodzaj filtra nazywamy polaryzacyjnym. Filtr taki niweluje odbicia, powodowane przez drgania fal świetlnych. Chroni to nasze oczy przed szkodliwym światłem, odbijającym się od jasnych przedmiotów. Okulary z filtrem polaryzacyjnym polecane są dla sportowców i kierowców. Kolejny rodzaj okularów, to takie z filtrem fotochromowym. Filtr taki przepuszcza promienie słoneczne w zależności od nasłonecznienia. Soczewki takich okularów przyciemniają się lub rozjaśniają w zależności od naświetlenia.  Wybierając okulary przeciwsłoneczne należy dostosować ich rodzaj do natężenia nasłonecznienia. Kategorie filtrów oznaczane są symbolem cat.1-4.  Ponadto do wyboru są trzy rodzaje materiałów, z których wykonane są soczewki : szkło, plastik i poliwęglan. Warto też wiedzieć, że soczewki pokrywa się różnymi powłokami – lustrzaną, antyrefleksyjną, hydrofobową oraz oleofobową.

Czytaj także  Jak się ubrać na lato?

Jak znaleźć pasujące okulary?

Dobierając okulary przeciwsłoneczne , najczęściej oprócz filtrów wybieramy również kształt oprawki. Najlepiej wybrać je uwzględniając owal twarzy. Do twarzy owalnej pasują wszystkie rodzaje oprawek. Najładniej wyglądają jednak takie, których szerokość jest taka sama jak szerokość twarzy. Do twarzy okrągłej pasują oprawki prostokątne, natomiast do prostokątnej najlepiej nosić okulary okrągłe. W przypadku twarzy trójkątnej nosić można delikatne oprawki z wyraźnie zarysowanymi poziomymi liniami. Ponadto główna zasada doboru okularów mówi, że wielkość oprawek powinna być proporcjonalna do twarzy. Zbyt małe lub za duże okulary zaburzają proporcje twarzy lub nawet wyglądają śmiesznie.

Które są stylowe?

Stylowe okulary przede wszystkim powinny pasować do naszej twarzy i do naszego stylu. Mody na okulary słoneczne zmieniają się bardzo często. Jednak niektóre kształty oprawek sprawdzają się zawsze. Dużą popularnością cieszą sie okulary w stylu lat 70-tych, bardzo duże , przypominające kształtem oczy muchy. Ponadczasowe są również tak zwane lenonki (rozpowszechnione przez Johna Lenona), okrągłe okulary noszone lekko zsunięte na czubek nosa. Klasyka stylu są również okulary słoneczne bez oprawek, znanej firmy, która produkuje okulary słoneczne od ponad siedemdziesięciu lat. Okulary te popularne są wśród celebrytów i znanych osobistości. Nosili je m.in.  Audrey Hepburn, Bob Dylan czy generał MacArthur.

Czytaj także  Czy spodnie z dziurami są modne?

Okulary słoneczne dla kobiet mogą stać się sposobem na grę własnym wyglądem, sposobem na wyrażenie własnego stylu oraz na uwodzenie. Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne chronią oczy oraz podkreślają niejedną stylizację.