Co to są standardy GOTS? Dowiedz się!

GOTS to nic innego jak certyfikat dla produktów, który obejmuje cały łańcuch produkcji, od surowców, przez tekstylia naturalne (len, jedwab, konopie, bawełna organiczna itd.) aż do odzieży. Utworzył go IWG – International Working Group on Global Organic Textile Standard. To grupa robocza, która skupia organizacje europejskie, a także z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Zajmują się one na co dzień certyfikowaniem oraz oznaczaniem produktów, które są przyjazne dla środowiska naturalnego. Takie można znaleźć m.in. w ofercie firmy Hello Morning.

Dwie kategorie oznaczeń GOTS

Organic (ekologiczne) to oznaczenie GOTS, które przyznawane jest produktom składającym się w minimum 95% z certyfikowanych włókien ekologicznych. Mogą by to różnego rodzaju piżamy męskie, damskie czy piżamy dla dzieci oraz innego rodzaju ubrania.
Z kolei made with (x%) organic o produkty wytworzone z użyciem x% surowców ekologicznych. W tym przypadku dany produkt np. piżamy damskie bawełniane musi zawierać co najmniej 70% certyfikowanych włókien ekologicznych w składzie. Dopuszczalna zawartość włókien syntetycznych to 10%. Jednak przy produkcji skarpetek, legginsów czy odzieży sportowej może być to nawet 25% włókien syntetycznych.
W sytuacji, gdy zastosowany surowiec pochodzi z pól w okresie przejściowym, które przez ostatni rok były zarządzane zgodnie z zasadami ekologicznego rolnictwa i są kontrolowane przez organy certyfikujące, dopuszcza się też oznaczenia organic in conversion czy made with x% organic in conversion.

Czytaj także  Paski skórzane męskie- oto najgorętsze trendy

Mocne i słabe strony certyfikowania GOTS

GOTS to niewątpliwie najlepszy w branży certyfikat, który obejmuje wszystkie etapy produkcji wyrobów z tkanin naturalnych np. piżam dla dzieci czy osób dorosłych. W tym przypadku stosowane są rygorystyczne kryteria środowiskowe, a całość weryfikują niezależnie instytucje, które spełniają kryteria akredytacyjne IFOAM czy standardy ISO 65. Audyty odbywają się tutaj minimum raz na rok. GOTS w praktyce wspiera tzw. gospodarkę przejściową, która dopiero przechodzi na uprawę ekologiczną.
Jednak już kryteria społeczne nie są tak jasne. Nie ma w tym przypadku jasno określonej procedury weryfikowania zgodności z danymi kryteriami społecznymi. Tak naprawdę standardy w zakresie warunków pracy dotyczą jedynie etapu obróbki i przetwarzania. Nie ma kryteriów dla etapu uprawy surowca np. bawełny organicznej.

Co w praktyce oznacza certyfikat GOTS?

GOTS, a więc Global Organic Textile Standard to oznaczenie naturalnych tkanin i odzieży. Bawełna organiczna z tym certyfikatem spełniać musi określone, dość rygorystyczne kryteria środowiskowe. Przede wszystkim musi pochodzić z upraw ekologicznych, gdzie nie stosuje się pestycydów i nawozów sztucznych. Zresztą niskie zużycie środków chemicznych jest wymagane na wszystkich etapach produkcji. Zakazane jest stosowanie alergenów, GMO, metali ciężkich itd. Pewne ograniczenia dotyczą również i samego procesu pakowania.

Czytaj także  Czy spodnie z dziurami są modne?

Więcej o standardach GOTS: https://hellomorning.pl/pl/artykul/6-nasza_bawelna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *