Piramida zdrowego żywienia, co to takiego

ryby (4)

Piramida zdrowego żywienia to zalecenia żywnościowe wymyślone w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce przełożone i opracowane przez dietetyków w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻŻ). Zalecenia są zawsze aktualizowane na podstawie najnowszych badań. Oprócz odpowiedniej diety (owoce, warzywa, chude mięso, ryby itd.), u podstaw piramidy zdrowego żywienia znajduje się codzienna aktywność fizyczna, która jest zalecana w każdej postaci.

Czym jest piramida zdrowego żywienia? Co jeść poza rybami i warzywami?

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w piramidzie w codziennej diecie powinny się znaleźć warzywa i owoce. Zalecana ilość warzyw to 4 porcje w ciągu dnia, natomiast owoców – 3. Za nimi znajdują się przetwory mączne. Musimy jeść produkty z pełnego ziarna i unikać produktów przetworzonych i oczyszczonych jak np. biały chleb czy biały makaron. Trzeci poziom piramidy zajmują mleko i jego przetwory, których zalecana ilość spożycia to 2–3 porcje. Oprócz tego w diecie należy uwzględnić 2 porcje mięsa, ryb, nasion roślin strączkowych i orzechów. Szczyt piramidy zajmują tłuszcze (zalecane są te pochodzenia roślinnego) i słodycze, które należy spożywać jak najrzadziej.

Jak często trzeba jeść?

Dietetycy opracowujący piramidę zalecają jedzenie od 3 do 5 posiłków dziennie. Produkty pochodzenia zbożowego polecane są w każdym posiłku, mięso w maksymalnie dwóch, natomiast warzywa z owocami w trzech z nich. Najlepiej spożywać regularnie 5 mniejszych posiłków, gdyż wtedy pozwalamy na optymalną pracę procesów metabolicznych w organizmie. Gdy posiłek jest zbyt obfity, ze względu na niemożność szybkiego przyswojenia pokarmu, nadmiar odkłada się w ciele w postaci tłuszczu. Osłabia to również układ odpornościowy. Wszelkie produkty powinny być jak najmniej przetworzone i wysokowartościowe. Należy unikać produktów zawierających zbyt wysokie ilości soli, cukru i substancji konserwujących. Poleca się unikanie nadmiernego stosowania tłuszczów poza olejami roślinnymi.

Czytaj także  Jak dobrze dobrać rozmiar rękawiczek?

Produkty wysokowartościowe – ryby, warzywa i owoce

Piramida zakłada codzienne spożycie produktów zbożowych o wysokiej wartości, do których zalicza  pełnoziarniste kasze i chleb razowy. Wysoką wartością spożywczą mają także świeże owoce i warzywa, chude przetwory mleczne, mięso i ryby, a także nasiona roślin strączkowych. Optymalna ilość dziennego spożycia kalorii to 2000 kcal dziennie. Najważniejsza w planowaniu codziennej diety jest różnorodność, co ma zagwarantować dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Każdy posiłek powinien zawierać w produkty z minimum trzech grup żywności zawierających się w piramidzie zdrowego żywienia. Powinien być także jak najbardziej lekkostrawny i spożyty tuż po przygotowaniu. Zimą najlepiej spożywać produkty mrożone i kiszone, unikając nowalijek. Istotne jest, że zalecenia żywienia według piramidy zdrowego żywienia dotyczą osób zdrowych. Osoby chore przewlekle powinny skonsultować planowaną dietę z lekarzem pierwszego kontaktu.

Zgodnie z piramida zdrowego żywienie wartościowym dla naszego organizmu jedzeniem są ryby, warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze. Wprowadźmy do jadłospisu te produkty, by długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Related Posts

Czytaj także  Jak detektyw może pomoc w sprawie porwań rodzicielskich? Dowiedz się już teraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *